Něco málo z historie:
Jejich domovem je pravděpodobně Persie. Tady také vznikl název, pocházející ze slova “delbant”, tedy “turban”. První pěstitelské “školky” vznikly v okolí Haarlemu (Nizozemsko – kolem roku 1780). V 17. století se v Holandsku zájem o ně rozšířil a staly se tak prestižním zbožím. Cena cibule tulipánu byla mnohdy vyšší než cena domu.
záhon tulipánů.jpg

Oslava tulipánů:
Na jejich počest vznikl také “Národní den tulipánů”, který připadá na třetí sobotu v lednu, kdy se amsterdamské náměstí mění na tulipánový ráj, doprovázený velkolepou slavností. V tento den se také oficiálně otvírá sezóna, která trvá do konce dubna. Náměstí je obsazeno pěstiteli a návštěvníci mají možnost odnést si zdarma několik tulipánů, ke kterým dostanou i recyklovatelnou tašku. Například v Istanbulu nebo v Ottawě slaví svůj vlastní tulipánový festival.

Mimo jiné lze tulipány sehnat v nejoblíbenější oblasti jménem Bollenstreek, což je 13 km zahrada plná záživých a voňavých květin. A nenaleznete tu pouze tulipány, ale třeba i hyacinty nebo narcisy.

Řeč květů:
Tulipány symbolizují hlavně lásku, upřímnost, věrnost, spolehlivost nebo slávu. Červený květ je vyjádřením důvěry a silné lásky, zatímco žluté květy vyjadřují lásku neopětovanou, ale proti tomu i prostou radost. Bílé tulipány značí důstojnost, či svobodu, purpurové vznešenost a žíhané oslavují krásu očí společně s jejich upřímností.

Obecně tulipány zamezují vzniku rozmrzelosti a hněvu. Tato uklidňující květina vám umožní lépe relaxovat a soustředit se, dokonce i v případě, že se proti vám spiknou okolnosti a nedovolí vám dokončit rozdělanou práci. Energie tulipánů pomáhá přinést do života/mysli rovnováhu.
Poselstvím tulipánu je dovolit tělu vstřebat potřebnou energii, sílu a nechat odejít negativní emoce. Pomáhá, abychom v sobě našli důstojnost a klid.
puntíkatá taška.jpg

Můžete si díky nim vykouzlit i u vás doma pravou jarní atmosféru nebo dodat svému tělu pozitivní energii . Pokud je sami nepěstujete nebo nemáte možnost sehnat je na trhu, či v květinářství, můžete je objednat i online a potěšit s nimi nejen sebe, ale kohokoli, kdo tulipány rád a kdo věří v jejich sílu.

Categories: Bydlení