Také milujete ten pocit, kdy letoun stojí na ranveji, pilot očekává povolení k vzletu, dráha je volná, kolem vás jen zelený trávník a betonová rozjezdová dráha, blikající majáček doprovodného vozidla, modrá obloha nad vámi a občas zavane ta typická vůně spalin leteckého kerosenu?

Někteří lidé mají z létání obavy a raději cestují vlakem, ale podle statistik více než polovina z nás se těší, až se vznesou do oblak a budou pozorovat zmenšující se domy, auta a lidské postavy tam dole, co se od vašeho sedadla jen nekonečně vzdalují.
letadlo nad městem

Létání je svým způsobem droga. Kdo jí jednou propadne, ať už jako pilot či pasažér, bude toužit znovu si tento pocit zopakovat. Zajímavou zkušenost v tomto směru zažívají lidé, kteří většinu svého života stráví na letištích. Profese se jim stává koníčkem a právě v leteckých oborech bývá mezi lidmi nejvíce těch, kteří se do zaměstnání skutečně těší, považují jej za svůj životní styl, i když se častokrát dostávají do situací nesnadných a nezáviděníhodných.
horkovzdušný balóny

Létání je pro mnohé z nás snem, životním cílem a celoživotním koníčkem

Zajímavé je, že za své hobby považuje létání nejen většina pilotů a palubních průvodčí, ale i leteckých mechaniků a podpůrného pozemního personálu. Na konci 90. let proběhla v naší zemi anketa, která mapovala vztah k profesím z hlediska obliby. Zjistilo se, že s láskou a entusiasmem přistupovalo ke své práci právě nejvíce lidí, pracujících v letectví.

Ti, kteří se věnují nějaké zálibě, ji provádí ve chvíli, kdy se cítí svobodní a šťastní. A právě létání je jen krůček ke svobodnému pohybu vzduchem, navíc jsou letiště postavena na okrajích městských aglomerací, kde je terén otevřený, kde lépe proudí energie, a zároveň je v provozu špičková technika, na vývojovém žebříčku na nejvyšších příčkách.

Až budete opět usedat do sedadla v kabině, stewardka se na vás usměje, požádá vás, abyste se připoutali a očekávali odpoutání stroje od země, možná si vybavíte onu skutečnost, že je váš život v dobrých rukou posádky, a že si spolu s vámi tito lidé užívají svého profesního hobby až do morku kostí.

Categories: Hobby