Začíná to bolestmi hlavy, dýchacími nebo žaludečními problémy, záněty spojivek, sennou rýmou, kopřivkou. Pokračuje alergiemi. Ty mohou přerůst v astma. Bylo zjištěno, že skoro třicet procent případů atopického ekzému je způsobeno alergií na plísně. Můžeme se ale dočkat i dalších a hrozivějších nemocí. Plísně mohou vyvolat akutní toxické reakce, ovlivňovat produkci pohlavních hormonů. Jsou rakovinotvorné. Dokonce mají mutagenní účinek – mohou přispět k poškození plodu nebo potratům u těhotných.
Takže rozhodně nejde jen o nějaký estetický problém.
bang na omítku

Kde se jim daří

Plísně se začínají na stěnách bytu vytvářet, když je vlhkost vzduchu přesáhne šedesát procent. Další podmínkou je teplota 20-25 °C. Nejvíce jim svědčí, kdy se málo topí a nevětrá. Pak se rosí okna, vlhkost se sráží na stěnách. A chlupaté potvůrky mají ideální životní podmínky vytvořeny. Nejvíce se jim daří za nábytkem, na okenních rámech ale i neudržovaných klimatizačních zařízeních. Dále špatně větratelných prostorách koupelen a WC. Jejich spóry pak obyvatelé vdechují v celém bytě. V některých starých domech se objevují pravidelně, když nastane chladnější vlhké období.

První pomoc pro napadené zdi

–        použijte přípravek na plísně určený pro omítky v interiéru (starou dobrou klasikou je Savo)
–        po nanesení přípravku ještě za vlhka odstraňte plíseň pomocí špachtle (při práci se zaschlým povrchem se spóry plísní snadno uvolňují do vzduchu)
–        pak nechte zaschnout a nátěr zopakujte ještě jednou či dvakrát, aby byla jistota, že přípravek pronikl všude
–        nakonec zeď natřete malbou obsahující protiplísňový přípravek
plesnivé zdi

Prevence

Důležité je ovšem řešit příčinu plesnivění. Někdy jsou to špatná okna, kdy izolace pouští studený vzduch až k vnitřní tabuli a často se rosí. Někdy jsou potřeba i větší stavební zásahy jako izolace zdí, chemická injektáž impregnace do zdiva, elektroosmotické vysušování zdiva nebo zateplení fasády. Tato opatření jsou již finančně a technicky náročná. Vždy je třeba tyto práce svěřit odborníkům.
Základem běžné prevence je dostatečné větrání a topení. Čerstvý vzduch a sucho v obydlí plísním nesvědčí. Větrejte krátce, ale několikrát denně.

Categories: Hobby