Odborníci radí nyní nespekulovat a setrvat v české koruně. Naopak hodnota amerického dolaru se může vyvíjet směrem velice nejistým.
V roce 2017 koruna zpevnila kurz vůči euru o necelých 6 procent a blíž k dolaru se posunula až o 17 procent, což je zatím rekordní výsledek za posledních více jak 10 let. Kromě české koruny ale posilují i další státy bývalého socialistického bloku. Týká se to zejména Balkánu, tedy Rumunska a Bulharska, bývalých pobaltských republik Sovětského svazu, a Polska.
kovové mince

Jak se bude vyvíjet kurz české koruny v roce 2018?

Záleží to na více faktorech, ale jedním z nejvýznamnějších je postoj České národní banky. Ta se bude držet zavedeného postupu a bude i nadále navyšovat úrokové sazby. Jak rychle, se ukáže na základě růstu nebo poklesu inflace. Česká národní banka navíc v předchozích letech nakupovala miliardy eur kvůli udržení kurzu koruny nad kritickým stavem 27 korun za euro a těch se nyní bude zbavovat.
peníze v kufříku

Zahraniční investoři mohou kurz koruny rozhoupat

Postoj ČNB je poměrně jasný, jiná situace je ovšem s postojem zahraničních investorů, kteří v letech 2016 a 2017 nakupovali české dluhopisy, aby na posílení koruny vydělali. Řádově jde o stovky miliard korun, a pokud by došlo k dramatickému poklesu zájmu o tyto cenné papíry, odrazilo by se to i na značném oslabení koruny. Jde o to, že je Česká republika jen malý stát s nízkou kapitálovou silou ve srovnání se zeměmi západní Evropy a jinými mocnostmi, a již řádově desítky miliard korun mohou kurz koruny ovlivnit poměrně značně. Pokud se však nic dramatického v této oblasti nestane, koruna by měla stabilně růst i nadále.
záhadná kryptoměna

Záhadná „kryptoměna“ není na ústupu, naopak!

 Jak se bude vyvíjet americký dolar vůči ostatním měnám, nikdo zatím nedokáže odhadnout.  Co je však poměrně překvapivé, je obrovský nárůst popularity kryptoměny, tedy bitcoinu. Křivka grafu popularity u něho prudce stoupla na přelomu roku 2017 a 2018, dokonce vyskočila až na dvacetinásobek původních hodnot, ale v polovině února 2018 již popularita opět výrazně klesá a nyní se ustálila na hodnotě sotva poloviční. Každopádně se bitcoin stává stále populárnějším platidlem a je třeba s tím počítat.

Categories: Ekonomika