Zdeněk Miler, dostal za úkol vytvořit naučnou pohádku pro děti o výrobě plátna. Neuměl si představit, že by děti zaujalo se dívat na lidi, co stojí u strojů a vyrábí plátno. Chtěl vytvořit figurku ze světa zvířat.

Dlouho přemýšlel koho do pohádky obsadit. Jednoho dne, když se vracel domů, tak zakopl o krtinu. A nápad byl na světě. Vytvořil krtečka
krtek a kalhotky

Spisovatelé Ivan Klíma a Hana Doskočilová napsali řadu dalších příběhů o Krtkovi. Vzniklo na 50 filmů.

· Krtek malířem

· Krtek a žabka

· Krtek a dovolená

· Krtek a kouzelník

· Krtek zahradníkem a mnoho dalších

První díl s názvem Jak krteček ke kalhotkám přišel, vznikl v roce 1957. Výroba filmu trvala neuvěřitelné dva roky, ale výsledek stál za to. Kreslená postavička téměř nemluví, používá hlavně citoslovce. Jsou to hlasové záznamy Milerových dcer Kateřiny a Barbory.

Za svou tvorbu se dočkal Miler mnoho ocenění. Od nakladatelství Albatros získal ocenění Zlatá paleta za více než pět miliónů prodaných knih. O dva roky později získal i cenu za celoživotní práci s dětskou knihou.

Miler vytvořil i jiné postavičky, například O kohoutkovi a slepičce, O zvědavém štěňátku, Kubulu a Kubu Kubikulu. Ale je to především krteček, který je u nás v oblibě, ale také v Německu, Japonsku, Číně, Francii, Polsku, Skandinávii.

plyšoví krtečci

V roce 2014 uzavřela vnučka Zdeňka Milera smlouvu s čínskou televizí, o natáčení nových příběhů krtečka. Vadim Petrov, který k původním příběhům skládal hudbu, řekl, že si Zdeněk Miler nepřál, aby se v jeho díle dále pokračovalo. Nové díly seriálů Krtek a Panda u nás vyšlo na DVD v roce 2017.

Kritika na sebe nenechala dlouho čekat. Mirka Spáčilová, která je filmová kritička řekla, že ctitele krtečka může jeho nová podoba vyděsit. Tvrdí, že krtek prodal svůj charakter, je lokajský, upovídaný, výtvarně konfekční.

Tak se v původní kreslené postavičce nepokračuje. Zdeněk Miler zemřel v úctyhodných 90-ti letech na konci listopadu v roce 2011.

Categories: Zábava