Nejvíce výrobků v České republice, které jsou opravdu originály dělanými rukama, pochází z chráněných dílen. Mnoho společností se spolupráce s nimi vyhýbá, mají strach, že výrobky zde ručně vyráběné nebudou mít tu správnou kvalitu. Ti, kdo se nebáli a šli do společné spolupráce, si toto spojení nemohou vynachválit, naopak se potýkají s problémem, že produkce by mohla být vyšší, neboť zákazníci si takové výrobky stále více žádají. Dobrá zpráva je to i pro ty, kteří v chráněných dílnách pracují, a to jsou naši handicapovaní spoluobčané, i oni se chtějí ve společnosti navzdory svému postižení smysluplně uplatnit. Navíc, každý zhotovený výrobek, je díky tomu, že není vyráběn strojově, originální a neopakovatelný.
pletené zvířátka.jpg
Chráněné dílny se nezabývají kromě výroby předmětů určených především jako drobné dárky nebo dekorace (keramika, textil), i prací s plasty a nebojí se ani uplatnění v průmyslu. To vše je podmíněno tím, co všechno dokáží zaměstnanci dílen zvládnout s ohledem na svoje postižení. I chráněné dílny jako všechny ostatní firmy nejsou vyjmuty a ani nemají výhody ohledně různých auditů a sankcí při nedodržení objednávek.
látkové ozdobičky.jpg
Co mohou nabídnout
Produkty pocházející z chráněných dílen se kromě kamenných prodejen dají pořídit i na internetu. V čase předvánočním či předvelikonočním lze jejich výrobky vidět a zakoupit i na jarmarcích a řemeslných trzích. ​
Nejčastěji se jedná o textilní výrobky (trička, tašky, kabelky), bižuterii, věci z papíru, dřeva, ručně pletené košíky a jiné proutěné zboží, koberečky, keramiku či různé ručně malované výrobky.
hrnčířství.jpg
Zaměstnanci chráněných dílen ale nabízí i služby jako úklidové práce.
Všechny získané prostředky se vrací zpět do těch správných rukou, tedy těm, kdo s láskou a trpělivostí tyto výrobky vytváří, ve formě mezd a nákupem dalšího materiálu, který je základem pro jejich další práci.

Categories: Výrobky