Je to textil – když na sebe navlékneme nějaké svršky, košili, tričko, kalhoty, mikinu, předpokládáme, že se nám budou líbit nejen svou barvou, vzorem, střihem či typem látky, ale také proto, že budou příjemné na dotek, hebké, měkké či hřejivé. Jsou to textilie, rostlinná (živočišná v případě hedvábí) či umělá vlákna, která vytváří velmi ohebný a pružný celek. Jak byste se asi cítili, kdybyste každé ráno po opuštění svého lůžka na sebe navlékali namísto textilu plechový krunýř brnění? Nikdo z nás by dlouho nevydržel chodit v brnění, ve středověké epoše to mělo význam pouze obranný a dočasný a tak zkrátka stále dáváme přednost příjemným pocitům, které vycválá právě onen přímý kontakt textilu s pokožkou.

čaj na koberci

A právě takto zeširoka jsme záměrně otevřeli téma, které popisuje důvody, proč se stále lidé zajímají o podlahové krytiny textilní, tedy souhrnným názvem koberce. Milujeme zkrátka jejich měkkost, hebkost, ty doteky na obnažené plosky chodidel, rádi na ně usedáme, děti si na nich hrají, můžeme na nich i cvičit, na okamžik ulehnout, mají je v oblibě i domácí mazlíčci, které jim mohou nahradit v určitém smyslu i pelíšek.

oranžový koberec

Každý textil vyžaduje údržbu

Když propotíte košili a začne váš pot být díky bakteriálnímu fermentačnímu procesu nepříjemně cítit, odložíte ji do koše na prádlo a později ji vyperete v pračce. Koberce podrobujeme většinou pravidelnému suchému vysávání, které ovšem neodstraní všechny nečistoty a některé se mezi vlákny usadí, přilepí se na ně a časem vytvoří mazlavý či ztuhlý nános. A pokud chodíme doma po koberci často naboso, naočkujeme jej svými bakteriemi a může nám pak po nějaké době jeho odér připomínat několik dnů nošené ponožky. Proto je vhodné čas od času podrobit koberec mokrému čištění koberců Praha 6, které jemná vlákna prohněte s čisticím roztokem a na závěr odsaje veškerou špínu do sběrné nádoby.

Categories: Podnikání