Jóga je termín, který obletěl celý svět, aby zasáhl miliony nadšenců, přitom šlo původně o severoindickou záležitost, o jejíž rozkvět se zasloužili indičtí Brahmas, lidé, věřící v jednotu Stvoření. Jóga, to není jen tělesné cvičení, ale životní styl, víra, moudrost, poznání a vědomí (sebevědomí).

cvičení na podložce

Je vhodná pro každého bez rozdílu věku i pohlaví a může vnést do našeho života mnoho pozitivního. Rozhodnete-li se pro provádění cviků a některou z mnoha jogínských technik, pak jistě využijete cvičební podložku. Velmi důležitý je totiž pocit osobní pohody a procítění jednotlivých cvičebních pasáží.

Materiál podložek

Ten se dělí podle dvou základních hledisek na syntetický a přírodní. Ačkoli jsou přírodní materiály velkým hitem a promlouvají do životního stylu počínaje veganstvím a RAW stravou a konče nábytkem, koberci, oděvy a obuví, u podložek na jógu nelze říci, že by měly vůči syntetickým výrazně navrch. Jednak jsou těžší, některé mají omezenou životnost a hůře se udržují v čistotě. Podstatnou nevýhodou je i jejich vysoká cena.

masáž na podložce

Vsadit na syntetický materiál tedy nemusí nutně znamenat jít cestou kompromisu. Především se vyrábí tak, aby při pohybu neklouzaly po podložce, ať je z jakékoli podlahové krytiny. Jsou velmi lehoučké a mohou být dle požadavků i velmi tenké, tloušťka se volí mezi 4 – 12 mm. Snadno ji sbalíte, zajistíte popruhy a vložíte do obalu na podložku na jógu.

Rozměry podložek

Někteří lidé se mohou domnívat, že jde o standardizované rozměry šířky i délky, ale to není tak docela pravda. Vychází totiž mnohdy z předpokladu znalosti rozměrů klasických karimatek. Ty měří na délku většinou 180 cm a jsou široké 50 cm. Zvláště šířka je uzpůsobena potřebám stanování a pohybu v přírodě, aby byla skladná jak při přenášení, tak i při spaní. Bylo propočítáno, že tato šíře je dostačující pro většinu typů spacích pytlů.

To ale nemusí platit pro cvičení, u některých typů cviků a aktivit vystačíte s touto šíří, u jiných rádi využijete šíři větší, obvykle 60 cm. Co se týče délky, i ta se může lišit. Někdy může být délka zkrácena na 170 cm, jindy až na 90 cm. Zajímáte-li se tedy o podložky na cvičení, měli byste mít jasnou představu o všech rozměrech, které poptáváte – tloušťku, šíři a délku.

Categories: Výrobky