Určitě jste si všimli, že Vaše emailová schránka se naplnila obchodními sděleními o souhlasech s manipulací Vašich osobních dat, které jste uvedli v některých internetových obchodech. Nebo se dostanete na webové stránky, kde chcete provést jakýkoliv úkon, ale ono Vám nejprve naskočí nějaké odsouhlasení, bez kterého úkon neprovedete. Dokonce i v institucích dochází ke změnám v elektronické komunikaci.  
mraky na obloze.jpg
O jaké změny jde
Hned první den po dovolené zjišťujete, že Vaše komunikace po síti dostala nový kabát. Možná ani Vy jste netušili, že koncovka seznam v emailové adrese posílá Vaše emaily přes centrálu někde v Americe. Tím se nesplňuje podmínka ochrany dat v Evropě.
velké údaje.jpg
Právě proto se mnohé instituce uchyluje ke cloudovému řešení, které má prostřednictvím Office 365 centrálu v Evropě a data neodcházejí jinam. Ale berte tuto informaci, jako na vysvětlenou laikovi, kterému není jasné, proč najednou musí komunikovat přes Outlook, nebo sdílenými dokumenty v pracovních skupinách na onom cloudu, v překladu na obláčku. Office 365 není žádnou žhavou novinkou, ale více institucí se k ní v poslední době přiklání.
·         Zabezpečení elektronické komunikace závisí od hesla, které pověřenému zaměstnanci umožňuje přístup k datům. Vždycky musí existovat smlouva v případě, když předáte heslo jinému zaměstnanci.
·         Ve směrnicích instituce musí být jasně a přesně uvedeno, jak a kdo nakládá s příslušnými daty zaměstnanců, případně dalších osob.
bezpečnost pc.jpg
·         Správce sítě musí zabezpečit fungování pravidel pro zpracovatele, pověřence, nebo uživatele. Mnohdy musí zabezpečit, obnovit, nebo pořídit odpovídající server, aby se osobní data nedostala tam, kam nemají.
Je tato cesta žádaná? Bude mít odpovídající efekt? Bylo nutné zavedení GDPR v Evropě? To teprve ukáže asi čas. V každém případě bude obyčejný uživatel vědět, jak se nakládá s jeho osobními daty. A další výhodou pro uživatele je, že může kdykoliv svůj souhlas se zpracováním dat o jeho osobě zrušit.

Categories: