Apple je na dobré cestě stát se první americkou firmou, jejíž hodnota dosáhne výše 1 bilionu amerických dolarů. Ale i kdyby se na tuto pozici dostal, mohl by být brzy přeskočen Amazonem, který jej neustále dotahuje. Tržní hodnota společnosti Apple dosáhla rekordních 934 miliard dolarů poté, co minulý týden představila rozpočet na odkup vlastních akcií v hodnotě 100 miliard dolarů a poté, co se objevily zprávy, že Berkshire Hathaway Warrena Buffetta dramaticky navýšila svůj podíl ve společnosti. Díky dvanáctiprocentnímu nárůstu od vydání čtvrtletní zprávy minulý týden chybí kalifornské firmě pouhých 8 % k dosáhnutí na hodnotící známku ve výši 1 bilionu dolarů.
iphone na stole.jpg
Analytik CFRA, Angelo Zino, ve středu navýšil odhad ceny jedné akcie Applu ze 195 na 210 dolarů, čímž by se jeho tržní hodnota dostala na 1,03 bilionů dolarů. Zino se tímto připojil k nejméně 12 dalším analytikům odhadujícím tržní hodnotu Applu na třináctimístnou sumu. Applu nicméně hrozí, že bude z první příčky brzy sesazen, a to společností Amazon, která je momentálně druhá v pořadí s tržní hodnotou ve výši 780 miliard dolarů. Mezitím saúdskoarabské úřady uvedly, že hodnota národního těžaře ropy, Saudi Aramco, by mohla dosahovat až 2 bilionů dolarů.
amazon v pc.jpg
Ještě v pátek byla hodnota Amazonu přibližně o 148 miliard dolarů nižší. Od té doby však hodnota jedné jeho akcie ve srovnání s Applem vzrostla, a stejně tak jeho prodeje. Akcie Amazonu jsou v současnosti horkým zbožím. Průmerná hodnota akcie Applu se v uplynulém roce zvýšila o 24 %, především díky optimismu ohledně prodejů iPhonu X, nejnovějšího modelu smartphonu od Applu. Poptávka po něm však probudila spekulanty, kteří se nyní soustředí na plán společnosti navýšit zisky akcionářů. Pro srovnání, akcie Amazonu vzrostly za posledních 12 měsíců o 70 % a jejich výnosnost o 31 %, protože stále více nákupů probíhá online a zde jsou Amazon Web Services tržním lídrem.

Categories: