Abychom si mohli odpovědět na tuto otázku, bude nutné si nejprve říci, co je to modistika, a kdo jsou modisté a modistky. Jedná se o obor výroby klobouků podle vlastních návrhů, který se dnes už také zabývá návrhy a výrobou ostatních pokrývek hlavy, rukavic, svatebních i jiných doplňků slavnostních oděvů. Dříve, kdy nošení klobouků, jak u žen, tak i u mužů, bylo na denním pořádku, byly modistky zcela běžnou profesí. Dnes by se jí spíš řeklo kloboučnictví.

Práce modistky kdysi...

Modistické potřeby prima-obchod.cz se však prodávají stále; dnes jsou většinou nabízeny v prodejnách galanterie a nazvat bychom je mohli kloboučnické potřeby.

Povolání modisty pochází z Francie a tento název vznikl ze jména výhradní módní návrhářky a dodavatelky královny Marie Antoinety Rosi Bertinové, jíž se přezdívalo Modista.

Současné kloboučnické produkty

A co všechno vlastně k modistickým potřebám patří, a co si můžete, v případě potřeby, v prodejnách s tímto sortimentem pořídit:

  • Modistická krinolína – jde o speciální šikmo tkanou tvarovací stuhu, která může být jemná nebo tuhá. Je flexibilní a výborně drží svůj tvar. Využívá se na výrobu společenských kloboučků a fascinátorů, jako výztuž délky šatů, spodniček pod šaty i halenek. Lze z ní uvázat i pěkné dekorativní mašle a spirály. Použít se dá i k aranži květinových vazeb, anebo do vlasů.
  • Dekorační dutinky – tyto speciální dutinky jsou pletené z PE monofilu a jsou základem pro výrobu fascinátorů a společenských kloboučků. Využití je flexibilní, dokonale drží tvar. Kromě modistických produktů z ní lze vyrábět dekorativní mašle; hodí se k výrobě bižuterie, při aranžování květinových vazeb a při balení dárků.
  • Lisy, pistony, průbojníky, výsečníky – názvy těchto pomůcek samy naznačují k čemu se v modistice využívají.
  • Pírka a péra
  • Polotovary na kloboučky a fascinátory – základ, který si sami dozdobíte vhodnými doplňky.
  • Francouzské závoje

Categories: Výrobky